Ekonomi

Yılmaz Arısoy: Borsada seçici ve esnek olma zamanı

2022’de BIST 100’ün dolar bazında yüzde 110, MSCI Türkiye’nin ise yüzde 135 yükseldiğine dikkat çekilen raporda, bu ralliye rağmen birçok hisse senedinin henüz “pahalı” olarak nitelendirilmeyeceği vurgulandı.

Yaz aylarında satın alma fırsatı

Borsa İstanbul’un seçici olması koşuluyla değerli fırsatlara sahip olduğunun altı çizilen raporda, küresel piyasalara bağlı olarak özellikle fiyat metalleri, emtialar ve gelişmekte olan ülke hisse senetleri için yaz aylarında alım fırsatı olacağı paylaşıldı. Ayrıca, 2023 yılında küresel piyasaların genelinde bir önceki yıla göre daha olumlu bir tablonun beklendiğinin belirtildiği Yapı Kredi Yatırım strateji raporunda, taktiksel esnekliğin gerekliliği bir kez daha vurgulanıyor.

“Taktik değişikliklere ihtiyaç duyulacak”

Geçen yılki güçlü pozitif ayrışmasına rağmen Borsa İstanbul’un hala fırsatlara sahip olduğunu belirten Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, raporda yer alan şirketlerin ortalama yüzde 40 büyüme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti. Arısoy, “Yıl başında defansif, iç talebe yönelik ve nispeten düşük volatiliteli hisselere öncelik veriyoruz ancak 2023 her zamankinden daha fazla taktiksel değişikliklere ihtiyaç duyacağımız bir yıl olacak. Geçen yıl endeksin yüzde 32 üzerinde getiri sağlayan Model Portföyümüze yılbaşında daha defansif ve iç tüketim temalarımızla uyumlu paylara yer veriyoruz. Hisse tercihlerimizde küresel enflasyona karşı korunma, kur duyarlılığının düşük olması, finansal borçluluğun düşük olması ve görece düşük oynaklık temel önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

tatvan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu